Internet światłowodowy - czym jest i jak działa?

Współcześnie niemal każdy zdaje sobie sprawę z tego, że internet światłowodowy jest bardzo szybki, jednak niewielu wie dlaczego, jak on działa i czym w zasadzie jest. Internet światłowodowy to nic innego jak łącze internetowe, które wykorzystuje fale świetlne. Fale świetlne są dużo szybsze niż radiowe, co przyczynia się do sprawniejszego działania samego światłowodu. Dodatkowo internet światłowodowy charakteryzuje się również innymi zaletami, które przyczyniają się do tak dużej popularności tej usługi.


Jak działa internet światłowodowy?

Tak jak już ustaliliśmy, światłowód działa przy wykorzystaniu fal świetlnych, dzięki czemu aktualnie jest najlepszą spośród możliwych technologii dostępu do sieci Internet. Internet światłowodowy z reguły zbudowany jest z rdzenia, który może być wykonany z włókna szklanego albo tworzywa sztucznego, jak również otaczającego go płaszcza oraz warstw ochronnych. To właśnie w tak zbudowanym przewodzie zachodzi płynne przesyłanie danych pod postacią wiązki światła.


Jakie są rodzaje światłowodów?

Światłowody możemy podzielić na jednomodowe oraz wielomodowe, które różnią się pomiędzy sobą budową rdzenia, przeznaczeniem i metodą przepływu wiązki światła. Światłowody jednomodowe są szczególnie cienkimi włóknami szklanymi, w których drogę przesyłanej wiązki światła wytacza oś rdzenia. Wiązka światła nie odbija się od ścianek przewodu, co ma miejsce w przypadku światłowodu wielomodowego zbudowanego z grubszego rdzenia.


Jakie ma zalety internet światłowodowy?

Internet światłowodowy niesie za sobą mnóstwo zalet, wśród których podstawową stanowi jego szybkość. Pozostałymi mocnymi stronami światłowodów są między innymi:

•    brak zakłóceń,
•    wysoka bezawaryjność,
•    lekkość i ich nienagrzewanie się,
•    brak emitowania szumu elektrycznego.

Światłowód charakteryzuje się jednak jedną wadą, której istnienie jest bezpośrednio zależne od dostawcy tej usługi. Łącza światłowodowe mają bowiem to do siebie, że stanowią dość delikatne struktury, przez co bardzo łatwo można je uszkodzić już w samym procesie produkcji bądź nieumiejętnie je ułożyć. Bardzo ważne więc dla tej kwestii są wieloletnie doświadczenie firmy oraz wiedza i umiejętności posiadane przez jej pracowników. Jako że mamy tego pełną świadomość, stawiamy na wyszkolony zespół oraz szerokie kompetencje członków naszych ekip technicznych, dzięki czemu nasi Klienci nie muszą obawiać się zakłóceń. Możemy pochwalić się również wysoką bezawaryjnością i szybką reakcją na ewentualnie pojawiające się usterki.


Łącza światłowodowe DATA-COM

Już 18 lat działamy na rynku, dostarczając Państwu nasz Internet. Oferujemy między innymi usługi FTTH, czyli dostarczanie internetu nowoczesną technologią w postaci światłowodu, który podłączamy bezpośrednio w lokalu. W naszej ofercie znajdują się cztery pakiety łącz światłowodowych: Światłowód Standard, Światłowód Pro, Światłowód Mini oraz Światłowód Extended. Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim comiesięcznie opłacaną kwotą oraz ilością megabitów pobierania i wysyłania. Każda z opcji ma swoje zalety przemawiające do różnych grup klientów, co pozwala na wybór najlepszej dla siebie opcji. Nasi Klienci cenią sobie nasze łącza światłowodowe, ogromną prędkość działania Internetu oraz profesjonalną obsługę reagującą szybko na wszystkie zgłoszenia.


 • Światłowód Standard

  Pakiet STANDARD - 40 zł/mc
  400 megabitów pobierania i 100 megabitów wysyłania.

  Jeżeli cenisz swój czas i wygodę podczas korzystania z Internetu, a jednocześnie masz spore wymagania co do jakości łącza? Ta oferta jest doskonałym wyborem dla Ciebie. Zamów i ciesz się stabilnością i szybkością już dziś.
 • Światłowód Mini

  Pakiet MINI - 29,99zł/mc
  200 Mb/s pobierania i 50 Mb/s wysyłania.

  Jeden z najszybszych pakietów w tej cenie w Rzeszowie. Bez problemu sprawdzi się podczas korzystania z Internetu na wielu urządzeniach. Świetny stosunek ceny do jakości usługi.
 • Światłowód Pro

  Pakiet PRO - 60 zł/mc
  800 megabitów pobierania i 200 megabitów wysyłania.

  Jest przeznaczony dla osób, które korzystają z wielu urządzeń jednocześnie lub mają rozbudowaną sieć domową, a potrzebują wysokiej przepustowości na każdym z urządzeń osobno. Super szybkie łącze otwiera nowe możliwości korzystania z sieci Internet.
 • Światłowód Extended

  Pakiet EXTENDED - 150 zł/mc
  1000 megabitów pobierania i 200 megabitów wysyłania.

  Pakiet jest przeznaczony dla osób, które nie uznają słowa limit i kompromis. Prędkość łącza na poziomie 1gigabita pozwoli Ci na wszystko czego oczekujesz od łącza światłowodowego. Ze względu na możliwość zestawienia połączenia 10GE jest on również idealną ofertą dla firm.